Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale

Parohia Ortodoxă Română "Sfântul Gheorghe"
din Londra, Anglia

Parohia Ortodoxă Română “Sf. Gheorghe” din Londra va invită la un concert de muzică bizantină cu imnuri din Săptămâna Patimilor. Formatul concertului este unul foarte inedit pentru tradiția românească: cântările bisericești for fi însoțite de acompaniament instrumental. Astfel, maestrul grec al clarinetului, Thanassis Vassilopoulos, ne va introduce în atmosfera de tanguire și tristețe strălucitoare a Săptămânii Patimilor prin sonoritatea unică oferită de clarinet. Imnele for fi cântate în limba greacă de către apreciatul protopsalt Angelos Achtinoudis, în timp ce talentatul muzician Arsenis Nassis va completa acompaniamentul instrumental la orgă și percuție. Ana Achtinoudis va fi naratorul concertului (în limba română) în timp ce Charalambos Biris va opera ca inginer de sunet pe întreg parcursul concertului.

Costul biletului este de £20 si pot fi procurate prin eventbrite.co.uk (in scurt timp vor fi disponibile si la pangarul bisericii noastre):

https://www.eventbrite.co.uk/e/concert-cu-imnuri-din-saptamana-patimilor-tickets-59260099553?fbclid=IwAR3_p1nVG72GSIOCqX022imC39N-Rm5C76sJcmQNthEZXtXpySoxX8Chxvo

Adresa bisericii noastre

Adresa: St Dunstan's in the West Church,  186 Fleet Street, London, EC4A 2HR

Cele mai apropiate statii de metrou sunt Temple (Circle si District), Chancery Lane (Central line) sau Holborn.

Campanii

FII CTITOR

£ 13,895
Primit
£ 1,000,000
Scop
2% Donat
405 Donatori

Construim biserica

Ne găsești și pe facebook