Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale

Parohia Ortodoxă Română "Sfântul Gheorghe"
din Londra, Anglia

Dragi Români

Aşa cum am anunţat în repetate rânduri la biserica, sâmbătă, 12 decembrie, cu începere de la ora 18.00, organizăm o Şezătoare Românească. Prin acest gen de activitate ne propunem să aducem atmosfera  tradiţională de Crăciun din satul românesc în mijlocul Londrei,  promovând astfel tradiţiile şi obiceiurile româneşti în rândul generaţiei mai tinere din diaspora românească.

Şezătoarea încheie seria de evenimente desfăşurate în perioada premergătoare Crăciunului care a inclus concertul de muzică populară cu maestrul Dumitru Fărcaş, concertul de colinde cu Ştefan Hruşcă,  conferinţa “Tânărul şi Familia azi” şi concertul de colinde susţinut de corul de copii “Theotokos” de la Alba Iulia.

Prin aceste evenimente dorim să păstrăm şi să promovăm cultura şi tradiţiile româneşti. De asemenea, dorim popularizarea proiectului Fii Ctitor!  lansat de comunitatea românească din Londra pentru construcţia unei biserici şi a unui centru românesc care să permită intensificarea activităţilor pastoral-misionare şi cultural-educative în Londra. La eveniment sunt aşteptate peste 300 de persoane (adulţi şi copii). Intrarea este liberă.

Invitaţii speciali ai serii - grupul “Nectarie Protopsaltul” din Bucureşti - vor interpreta o serie de Colinde şi Cântece de Stea. Prestate cu solemnitate, bărbăţie şi naturaleţe de către unul dintre cele mai renumite grupuri de muzică bizantină din România, melodiile şi imnele din cadrul concertului ne vor introduce în atmosfera de taină şi bucurie sfânta a sărbătorii Naşterii Domnului.

Programul serii va continua cu un scurt recital de colinde şi poezii cu participarea Mihaelei Beleaua de la Formaţia de muzică folk “Om bun”. Sperând că în felul acesta am dat “tonul”, ne aşteptăm ca participanţii să-şi aducă contribuţia la atmosfera serii!

Vor urma împodobitul bradului de Crăciun, atelierul şi tombola pentru copii - fiecare copil va trebui să spună o poezie sau un colind şi va primi în schimb o decoraţiune sau un balon! Pe întreg parcursul Şezătorii vom prezenta costume tradiţionale româneşti din toate regiunile istorice ale României. Astfel, vor fi expuse copii dupa inspiratele planse din lucrarea doamnei Alexandrina Enachescu-Cantemir intitulată "The Romanian Peasant Dress", publicată în anul 1939 la Editura "Scrisul Românesc" din Craiova.

În vederea organizării Şezătorii, am identificat o serie de activităţi pentru care avem nevoie de voluntari.

Astfel, avem nevoie de persoane care să ne ajute la:

1.            Bufet (desfacere - ceai, cafea, suc, vin, etc) - 6 persoane

2.            Bucătărie (pregătire gustări, ceai, cafea, etc) - 4 persoane

3.            Brad (aranjat, instalaţii, decoraţiuni) - 3 persoane

4.            Pangar + stand Proiect - 3 persoane

5.            Expoziţie costume - 2 persoane

6.            Tombolă - 3 persoane

7.            Camera pentru copii - 3 persoane cu calificare pentru supravegheat / îndrumat copiii la workshop-ul de decoraţiuni/lucru manual 

8.            Program artistic – 4/6 persoane în costum popular care să croşeteze / tricoteze, etc!

Cei care doriţi să va implicaţi, vă rugăm să ne contactaţi (Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.).

Cu nădejdea revederii într-o atmosfera convivială, ca în apropiere de Crăciun,

Organizatorii

 
 

Adresa bisericii noastre

Adresa: St Dunstan's in the West Church 186, Fleet Street, London, EC4A 2HR

Cele mai apropiate statii de metrou sunt Temple (Circle si District), Chancery Lane (Central line) sau Holborn.

Construim biserica

Parohia noastră reia proiectul de construire a unei biserici şi a unui centru românesc în Londra şi avem nevoie de sprijinul dumneavoastră.

FII CTITOR

Donaţiile se pot face în contul
HSBC Bank
Sort Code: 40-02-44
Numar Cont: 31625500
Cod IBAN:
GB21HBUK40024431625500
Cod Identificare Sucursala:
HBUKGB4140F

 

Click pentru detalii

Ne găsești și pe facebook